Apartheid

Ahojte! Dnes by som Vám chcela niečo povedať o minulosti Juhoafrickej republiky, čo ma dosť zaujalo. Odkedy som tu, každý z môjho okolia aspoň raz spomenul slovo : apartheid a ja som bola zvedavá, čo to vlatne znamená. Bola to štátna politika, ktorá trvala viac ako 40 rokov a rozdeľovala ľudí podľa rasy. Na bielych, čiernych, farebných a Indov. Bieli vlastnili celý štát a boli privilegovaní, čo sa nedá povedať o čiernych.Čierni boli násilne vysťahovaní z domov a boli odvezení do bantusanov - černošských rezervácií. Nevlastnili nič. Boli bez vody, elektriny, toalety, nemali nič. Mali zakázané kupovať alkohol. Mestá boli rozdelené na časti pre bielych a čiernych. Pred vstupom napr. na pláž bol nápis - "for use for white people only". Mali vyhradené školy, nemocnice, vlaky, autobusy, proste všetko. Nesmeli ani len voliť.
Po 19.hodine nesmeli vychádzať na ulicu a ak náhodou nejakí černosi vyšli do ulíc, boli vydaní do rúk polície.
Diskriminované boli hlavne ženy, ktoré boli čierne a k tomu ich pohlavie. Nevedeli si nájsť prácu a ak si aj našli, boli to práce ako upratovačka za minimálne peniaze, ak nejaké.
Skončilo to až v roku 1994, ked Apartheid definitívne skončil a Nelson Mandela bol zvolený za prezidenta. Mandela bol predtým odsúdený na doživotie za vlastizradu, kedže bojoval proti tejto politike. Až do roku 1990. V roku 1993 dostal aj Nobelovu cenu za mier.

Neviem si ani predstaviť, aké to muselo byť počas tohto režimu..Je smutné, že černosi nesmeli vstúpiť ani do hotelov a reštaurácií. Z toho vyplýva, že je tu naozaj vysoká kriminalita a černosi stále bojujú proti bielym. A čo sa týka prác, černosi stále pracujú na nižších pozíciách, ako predavači v nákupných centrách za kasou, domáce upratovačky, záhradníci, ľudia na parkoviskách. Len naozaj zriedka sa stane, že za kasou vidím belochov, takže úplne rovné to tu stále nie je.

Zdalo sa mi to dosť zaujímavé, tak som sa s Vami o to chcela podeliť:)
To je odo mňa všetko a prajem Vám krásny týždeň!♥1 komentár:

  1. pekný nápad na článok :) tvoje momentálne pôsobenie v JAR musí byť super príležitosť zistiť o segregácii viac :)

    Sabi z blogu Beautiful savage

    OdpovedaťOdstrániť

Linkwithin